Tap Tap to Zoom
- # of Mag Pouch Compartments:
- 2
- # of Mags Held in Each Compartment:
- 2
- Color:
- Black
- Stacked:
- Yes
- Caliber:
- 9mm Luger
- Size:
- Medium
- Fastener/Closure Type:
- Snaps
- Accessory Attachment System:
- Snap
- Belt Width:
- 2.25 in
- Belt Loop/Snap Width:
- 2.25 in
- Fabric/Material:
- Vegetable Tanned Grade A Leather
- Hand:
- Ambidextrous
- Finish:
- Basketweave
- Gun Model:
- Beretta 92 Vertec, Beretta 92D, Beretta 92F, Glock 36, Glock 43X, Glock 48, SIG Sauer P226, SIG Sauer P226R, SIG Sauer P228, SIG Sauer P229, SIG Sauer P229R, SIG Sauer P320, SIG Sauer P320 Compact, SIG Sauer P365, SIG Sauer P365 XL, SIG Sauer Pro SP2022, SIG Sauer Pro SP2340, Smith & Wesson Model 59, Smith & Wesson Model 459, Smith & Wesson Model 469, Smith & Wesson Model 659, Smith & Wesson Model 915, Smith & Wesson Model 4006, Smith & Wesson Model 5900, Taurus PT92, Taurus PT99
- Gun Make:
- Beretta, Glock, Ruger, SIG Sauer, Smith & Wesson, Taurus
Code: AKL-RMP-AKER-A510-A510-BW-2-BR
MPN: A510-BW-2-BR
UPC: 666406112664
Product Info for Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches
The Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $6.00 Off!![]()
Purchase your new Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Aker Leather 510 Double Magazine Pouch is made from the highest grade of genuine vegetable tanned leather, and finished with two solid brass snap fasteners in chrome, brass, or black. A hidden snap option is also available. The hand molded double magazine pouches feature a low profile cut for easy access to full size or compact magazines. Two sets of rear belt slots are custom molded and specially designed for vertical or horizontal carry to maximize space on your duty belt. Many departments, including the Los Angeles Sheriff Department and Amarillo Police Department, provide this double magazine pouch to their officers for on duty use.
Specifications for Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches:
| Manufacturer: | Aker Leather |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 2 |
| Color: | Black |
| Stacked: | Yes |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Size: | Medium |
| Fastener/Closure Type: | Snaps |
| Accessory Attachment System: | Snap |
| Belt Width: | 2.25 in |
| Belt Loop/Snap Width: | 2.25 in |
| Fabric/Material: | Vegetable Tanned Grade A Leather |
| Hand: | Ambidextrous |
| Finish: | Basketweave |
| Gun Model: | Glock 36, SIG Sauer P226R, Beretta 92D, SIG Sauer P320 Compact, SIG Sauer P226, Taurus PT92, SIG Sauer P229R, SIG Sauer P228, Beretta 92F, Taurus PT99, Smith & Wesson Model 459, SIG Sauer P365, Smith & Wesson Model 659, Smith & Wesson Model 4006, Smith & Wesson Model 915, SIG Sauer P365 XL, Smith & Wesson Model 5900, Beretta 92 Vertec, SIG Sauer Pro SP2340, Glock 43X, Glock 48, Smith & Wesson Model 469, SIG Sauer P320, SIG Sauer P229, Smith & Wesson Model 59, SIG Sauer Pro SP2022 |
| Gun Make: | SIG Sauer, Beretta, Taurus, Glock, Smith & Wesson, Ruger |
Features of Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches:
- Fits 2 standard magazines;
- Slides onto belts up to 2-1/4" with belt slots that allow for vertical or horizontal carry
Package Contents:
- Aker Leather Model 510 Double Magazine Pouches