Tap Tap to Zoom
Product Info for AIM Sports Inc 4X32mm Compact Rifle Scope w/ Rings, Mil-Dot Reticle
The AIM Sports Inc 4X32mm Compact Rifle Scope w/ Rings, Mil-Dot Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 29% Off!![]()
Purchase your new AIM Sports Inc 4X32mm Compact Rifle Scope w/ Rings, Mil-Dot Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The AIM Sports 4X32 Compact Mil-Dot Rifle Scope w/ Rings offers superb light transmission thanks to its blue fused multi-coated lenses, which reduce internal reflections and also provide protection against scratches. The AIM Sports 4x32 Compact Scope is made to take plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals.
Specifications for AIM Sports 4X32 Compact Mil-Dot Scope w/ Rings:
| Magnification: | 4X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 32 mm |
| Eye Relief: | 3" |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 36.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Blue |
| Length: | 7.75" |
| Weight: | 11 oz. |
Features of AIM Sports Inc 4X32mm Compact Rifle Scope w/ Rings, Mil-Dot Reticle
- Milled from one solid piece of aircraft grade aluminum to withstand constant heavy recoil
- Fog proof and shock-resistant housing
- Nitrogen charged with weather resistant seals
- Blue fused multi-coated lens provides superior light transmission, resolution and scratch resistance
- Windage and elevation adjustment
- 3 Inch eye relief provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition
- Weaver / Picatinny 1913 ring mounts included
Package Contents:
- AIM Sports Inc 4X32mm Compact Rifle Scope w/ Rings, Mil-Dot Reticle