Tap Tap to Zoom
Product Info for AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope
The AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 25% Off!![]()
Purchase your new AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Scout Series 2-7X42mm riflescope. Long Eye Relief (LER) optics are designed with a slim profile and low to medium magnification. These forward-mounted optics are an ideal choice for a wide variety of lever and bolt-action rifles. Scout scopes can also be used in conjunction with some pistols when target shooting and hunting.
Specifications for AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope:
| Manufacturer: | AIM Sports Inc |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 21 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 8.5 - 10.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 1.87 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 30 MOA |
| Height: | 1.87 in |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Life: | 90 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 3 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Covers, Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 MOA |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope
- Milled from one solid piece of aircraft-grade aluminum to withstand constant heavy recoil
- Fog-proof and shock-resistant housing
- Nitrogen charged with weather-resistant seals
- Green fused multi-coated lens provides superior light transmission, resolution and scratch resistance
- Windage and elevation adjustment
- 8.5 - 10.5-inch eye relief provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition
Package Contents:
- AIM Sports Inc 2-7x42mm 30mm Tube Scout Scope