Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Cleaning Cloth, Lens Covers
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 40 MOA
Code: 77-RS-JH2732B
MPN: JH2732B
UPC: 815879010513
Product Info for AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings
The AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 25% Off!![]()
Purchase your new AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings offers superb light transmission thanks to its blue fused multi-coated lenses, which reduce internal reflections and also provide protection against scratches. The AIM Sports 2-7x32 Pistol Scope is made to take plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals.
Specifications for AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings:
| Magnification: | 2X-7X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 32 mm |
| Eye Relief: | 8.5" - 10.5" |
| Exit Pupil: | 16 - 4.6 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 14 - 4.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Blue |
| Length: | 10.5" |
| Weight: | 9 oz. |
Features of AIM Sports 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings:
- Milled from one solid piece of aircraft grade aluminum body to withstand constant heavy recoil
- Fog proof and shock-resistant housing
- Nitrogen charged with weather resistant seals
- Blue fused multi-coated lens provides superior light transmission, resolution and scratch resistance
- Windage and elevation adjustment
- 8.5 - 10.5 Inch eye relief provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition
- Weaver / Picatinny 1913 ring mounts included
Package Contents:
- AIM Sports Inc 2-7X32 Pistol Scope w/ Rings