Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR1/3N, LR44
- Gun Make:
- Kel-Tec
- Gun Model:
- Kel-Tec P-3AT, Kel-Tec P-32
- Condition:
- New
Code: AS-LS-KT6506-P3AT
MPN: KT6506-P3AT
UPC: 669256650645
Product Info for AimShot Ultralight Kel Tec P3AT/P32 Red Laser Sight
The AimShot Ultralight Kel Tec P3AT/P32 Red Laser Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 22% Off!![]()
Purchase your new AimShot Ultralight Kel Tec P3AT/P32 Red Laser Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
KT6506-P3AT Keltec Red Laser Sight - Looking for an ultra compact red laser specifically designed for the Keltec P3AT/P32 pistol that doesn't break the bank? Look no further! We have developed a trigger guard mounted red laser for the concealed carry pistols that are second to none. Nothing to snag on and easy to activate, the Keltec P3AT/P32 red laser makes it easy to point and shoot! Ambidextrous activation, easy adjustment of elevation and windage, and over 2 hours of battery life! 5 minute auto shut off in case of accidental activation. All while only adding 1.2oz (~35grams) to the weight of the pistol and maintaining the slim look and feel. Easy two screw mounting to the trigger guard.
Specifications for AimShot Red Laser For Kel Tec P3AT:
| Wavelength: | 650nM |
| Output Power: | <5mW |
| Battery: | CR1/3N or two LR44 (included) |
| Battery Life (Laser): | 2 Hours Continuous |
| Construction: | Nylon reinforced with carbon fiber |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Water Resistant: | Yes |
| Warranty: | 5 Year Limited |
| Actual Product Weight: | 1.2oz (35 grams) |
| Product Height (inches): | 1.3" |
| Product Width (inches): | .8" |
| Product Lenth (inches): | 2.4" |
Features of AimShot Ultralight Kel Tec P3AT/P32 Red Laser Sight:
- Ultra light KelTec P3AT/P32 custom fit trigger guard red laser
- 5 minute auto shut off to preserve battery in case of accidental activation
- Easy windage and elevation adjustment with included allen wrench
- Two screw installation is quick and easy
- Ambidextrous design with easy to use buttons on both sides
- 2+ hours use with single 1/3N battery included
- 1.2oz ultra light red laser custom fit for specific models
Package Contents:
- AimShot Ultralight Kel Tec P3AT/P32 Red Laser Sight