Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF has been discontinued by Advantech Manufacturing and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Furniture & Bio-Hoods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF
The VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF:
| Catalog number: | 89178-284 |
| Type: | PL FURNITURE |
| Seat Height: | 43.2-55.9 cm (17-22") |
| Chair Style: | Desk Height |
| Footring: | " |
| Unit Weight: | 14.1 kg (31 lbs.) |
| Backrest Dimensions: | 39.4W x 36.8H cm (151/2 x 141/2") |
| Base Diameter: | 66 cm (26") |
| Seat Dimensions: | 47W x 42D x 7.6 thick cm (181/2 x 161/2 x 3") |
Package Contents:
- VWR Vwr Chair Deluxe 17 In-22 In VDLC-L-VF / 89178-284