Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod has been discontinued by ACCU-TAC and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Shooting Accessories, Bipods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod
The Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Accu-Tac SR5 QD Bipod is stable and secure for precise aim and repeatability thanks to an 11in stance when retracted and a 13in stance when fully extended. These Bipods by ACCU-TAC attach to a 1913 Picatinny rail without needing tools thanks to a quick detach rail mount, and is adjustable to 5 different heights and retracts with one-button. Made of the highest quality aircraft-grade aluminum billet, the Accu-Tac SR5 Small Rifle Quick Detach Bipod is stable and secure. For a great bipod that won't disappoint, choose the Accu-Tac SR5 Small Rifle Quick Detach Bipod.
Specifications for Accu-Tac SR5 QD Bipod, 2B1-B0-ACSQDBP:
| Finish: | Flat Black Hard Anodize |
| Min. Height: | 6.25 in |
| Max. Height: | 9.75 in |
| Min. Stance: | 11 in |
| Max. Stance: | 13 in |
| Closed Position Width: | 3.25 in |
| Closed Position Length: | 9 in |
| Weight: | 20.35 oz |
Features of Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod:
- Material: 6061 T6 Aluminum Alloy Min Height: 6.25" 158.75mm Max Height : 9.75 " 247.65mm Min Stance : 11" 279.4mm (Legs at 90 degree) Max Stance : 13" 330.2mm (Legs at 90 degree) Color : Flat Black
- Weight : 20.35 oz
- Coating: Type III-Hard Anodize
Package Contents:
- Accu-Tac SR-5 Small Caliber Quick Detach Bi-Pod, 2B1-B0-ACSQDBP












































